Badanie USG piersi


Ultrasonografia jest jedną z najbardziej popularnych i skutecznych metod badania wnętrza ludzkiego ciała. Do zalet USG można zaliczyć bezinwazyjność i praktycznie brak przeciwskazań. Nie stwierdzono też szkodliwego wpływu badania na organizm ludzki, z tego powodu można je przeprowadzać wielokrotnie bez narażania się na skutki uboczne.

Za pomocą dużej gamy głowic można przeprowadzać badanie różnych częsci ludzkiego ciała w tym także badania piersi pod kątem niepokojących zmian.



Przygotowanie do badania


Badanie USG można wykonać w dowolnej chwili, jednak zaleca się wykonanie go w pierwszej fazie cyklu miesiecznego. Do badania nie trzeba specjalnych przygotowań. Należy jednak pamiętać by w dzień badania nie stosować kremów, dezodorantów i balsamów w miejscach któe będą badane i w ich okolicach.
Jeśli w przeszłości były robione badania dotyczące piersi np. mammografia, biopsja lub USG to koniecznie trzeba je ze sobą zabrać by lekarz mógł dokładnie porównać wielkość i charakter wcześniej badanych zmian z aktualnymi wynikami USG.

Wskazania do wykonania USG piersi


Badanie powinno się zrobić niezwłocznie po wykryciu guzka w piersi lub sutku, widocznego lub wyczuwalnego dotykiem, gdy wystąpi wyciek z brodawki sutkowej lub gdy pojawi się nagły ból piersi. Kobiety u których wykryto mutacje genów BRCA1 i BRCA2 powinny szczególnie uważać na występujące zmiany oraz regularnie przeprowadzać badania USG.