Kłykciny kończyste


Kłykciny kończyste (Condylomata acuminata) to jedna z wielu chorób narządów płciowych, która może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Przenoszona jest drogą płciową, dlatego zaliczana jest do chorób wenerycznych. Winowajcą odpowiedzialnym za tą chorobę jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV typu 6 i 11.

laserowe usuwanie kłykcin kończystych

Objawy


Początkowym objawem są małe, bezbolesne, twarde brodawki lub rumieniowo-złuszczające się zmiany. U kobiet najczęściej pojawiają się w obrębie wejścia do pochwy, na wargach sromowych i w okolicach odbytu. Zdarza się że kłykciny pojawiają się na szyjce macicy i te zdiagnozować może tylko ginekolog, dlatego tak ważne są regularne badania ginekologiczne i cytologiczne. U mężczyzn najczęściej pojawiają się na żołędziu, na środkowej części penisa i rzadko ale również na mosznie. Nie leczone brodawki płciowe mogą przekształcić się w olbrzymich rozmiarów kalafiorowate twory i spowodować zaburzenia w oddawaniu moczu, zmiany w okolicznych tkankach, a także trudności z zajściem w ciążę.

Leczenie


Niestety nie ma skutecznej metody na całkowite wyeliminowanie wirusa, odpowiedzialnego za występowanie kłykcin kończystych, z organizmu, ale istnieją metody na to, żeby skutecznie usunąć zmiany ze skóry. Najlepszą i najskuteczniejszą obecnie metodą jest Laser CO2. Dzięki tej metodzie w czasie od kilkunastu sekund do kilku minut (w zależności od wielkości i ilości zmian) usunięte zostaną zmienione tkanki do poziomu zdrowej skóry. Po zabiegu w miejscach kłykcin zostają czarne lub brązowe strupki, które należy pielęgnować zasypką antybakteryjną do ran przez 7 do 14 dni. Po tym czasie na skórze nie pozostaje żaden widoczny ślad. Innymi metodami leczenia kłykcin są: maści, kremy, krioterapia (zamrażanie) oraz zastrzyki z roztworów.

Warto zaznaczyć, że bardzo istotne jest to, aby w leczeniu uczestniczył również partner/partnerka zarażonej osoby.