Metody naturalnego planowania rodziny


W sytuacji, gdy prowadzony jest uregulowany tryb życia i występują regularne cykle miesiączkowe to przy planowaniu rodziny pomocne są metody naturalne. Metody te są bezpieczne i nie ma żadnych działań ubocznych. Większość metod naturalnych polega na obserwacji cyklu miesięcznego w celu określenia okresu płodnego. Ustalenie okresu płodnego go jest możliwe pod warunkiem, że kobiecie uda się ustalić dokładny moment owulacji.

metody naturalnego planowania rodziny

Okres


Cykl miesięczny można podzielić na trzy fazy.

Pierwsza faza zaczyna się pierwszego dnia krwawienia miesięcznego i jest to faza niepłodności względnej (nigdy nie wiadomo do końca, ile będzie trwała cała pierwsza faza, czyli kiedy pojawi się owulacja). Faza niepłodności względnej ma zmienny okres trwania różnych kobiet i może niejednakowo przebiegać w poszczególnych miesiącach u tej samej kobiety. Ta faza zwykle trwa do 10 dni.

Druga faza cyklu to dni płodne. Przyjmuje się, że do zapłodnienia może dojść przez 9 dni w cyklu. Te dni to 5 dni przed owulacją, dzień owulacji i w 3 dni po owulacji.

Trzecia faza cyklu to faza absolutnej niepłodności. Faza trzecia trwa od 4 dnia po owulacji do następnej miesiączki. Powyższe dane są jednak tylko teoretyczne, bowiem w praktyce tak ustabilizowana sytuacja występuje jedynie u co 3 kobiety. Pozostałe 2/3 kobiet miewa również dni płodne w innych dniach niż 10-17 dzień cyklu.

Obserwacja


Inna metoda ustalania dni płodnych to obserwacja zespół zjawisk zachodzących w tym czasie w organizmie. Część kobiet w okresie płodnym odczuwa tak zwane bóle owulacyjne i mogą się pojawiać u nich plamienia. Kobiety powinny obserwować własny organizm, notować zmiany i w ten sposób ustalać, kiedy następuje owulacja. Jeżeli kobiecie zależy na współżyciu w pierwszej fazie niepłodnej, to powinna dokładnie zapisywać wszystkie zmiany przez cały miesiąc. Jeżeli okaże się, że cykl fizjologiczny jest regularny, to po paru miesiącach, można z dużym prawdopodobieństwem przewidywać owulację. Inny sposób wykrycia okresu owulacji to obserwacja zmian śluzu wydzielającego się w kanale szyjki macicy i w pochwie. Śluz wydzielany w okresie tuż przed i tuż po owulacji jest jasny, przejrzysty, lepki i wodnisty. W tym okresie śluzu jest również więcej niż w inne dni. Konsystencja śluzu przypomina, w tym okresie, białko jajka kurzego (im dłuższą nitkę śluzu uda się nam rozciągnąć między palcami tym bliżej owulacji). W fazie poowulacyjnej śluz ma gęstą postać i jest biało-żółty.

Metoda termiczna


Metoda termiczna, polega na codziennych pomiarach temperatury ciała. Temperaturę można mierzyć w ustach, pod pachą lub w pochwie. Pomiarów należy dokonywać w ten sam sposób i o tej samej porze, na przykład zawsze o 7 rano. W każdej fazie cyklu występują zmiany temperatury ciała spowodowane są wydzielaniem różnych hormonów. Zwykle w pierwszej połowie cyklu, do owulacji, występuje normalna temperatura, czyli 36,6 st C. W okolicy owulacji - wskutek spadku stężenia hormonów - temperatura spada o kilka kresek, ale ten spadek nie zawsze da się zauważyć. Natomiast po owulacji, wskutek zmian hormonalnych temperatura zwiększa się o kilka kresek (36,9 do 37,2 st. C). Zauważyć należy, że infekcje, zmiana porządku dnia czy przemęczenie mogą wpływać na temperaturę organizmu.