Endometrioza


Endometrium po łacinie oznacza śluzówkę macicy, która w trakcie cyklu miesięcznego kobiety narasta a potem złuszcza się podczas miesiączki. W organizmie chorym na endometriozę tkanka ta narasta poza obrębem macicy, najczęściej na jajnikach. Prowadzi to do dolegliwości bólowych, niepłodności, a w skrajnych przypadkach do rozwinięcia się chorób nowotworowych.

endometrioza

Istnieje kilka teorii tłumaczących przyczyny pojawiania się ognisk endometriozy w ciele kobiet, żadna z nich nie jest jednak jednoznacznie potwierdzona. Prawdopodobnie choroba jest składową wielu czynników, występujących równocześnie. Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn zaliczyć możemy predyspozycje genetyczne oraz wady układu odpornościowego. Oprócz tego bardziej skłonne na zachorowanie mogą być kobiety w złym stanie psychicznych, zestresowane oraz żyjące w niezdrowy środowisku. Kiedy dochodzi do narastania śluzówki macicy poza jej jamą, tworzą się różnego rodzaju guzy, narośla, torbiele. Najczęściej powstają one w jamie brzusznej – zajmują jajniki, jajowody, przestrzeń między pochwą a odbytem. W rzadkich przypadkach znaleźć się mogą w innych miejscach np. na udzie czy w płucach. W przeciwieństwie do prawidłowo umiejscowionej tkanki w macicy, zniszczona tkanka chorobowa nie ulega złuszczeniu. Dochodzi więc do gromadzenia się jej, krwawienia i stanu zapalnego pobliskich narządów. Dlatego endometrioza może być poważną chorobą, prowadzącą do dysfunkcji wielu układów. Co więcej łatwo się rozprzestrzenia, np. gdy dojdzie do pęknięcia narośli.

Pierwotną Przyczyną endometriozy mogą być liczne obciążenia naszego organizmu. Do najgroźniejszych należą Grzyby candida, które bytujące w jelitach są naturalnym składnikiem naszej flory bakteryjnej jelita grubego oraz Pasożyty. Problem z kandydozą i pasożytami polega nie o fakcie ich obecności, ale na niekontrolowanym rozroście przyczyniającym się do zatrucia całego organizmu. Przewlekłe zmęczenie, polipy, ciągłe problemy gastryczne, łojotok, liczne alergie sezonowe i pokarmowe oraz niepohamowane łaknienie cukru to jedynie kilka typowych objawów Grzybicy Ogólnoustrojowej oraz Pasożytów. Aby wykryć co jest przyczyną endometriozy możesz wykonać test obciążeń organizmu. Oprócz Grzybicy test umożliwia wykrycie wielu innych Obciążeń, które mogą być przyczyną polipów oraz różnych chorób i dolegliwości. Do zatruwających nas Obciążeń należą, np.: grzyby, pasożyty, wirusy, bakterie, alergie, niedobory minerałów i witamin, borelioza czy chlamydia.

Objawy, które powinny zaniepokoić kobietę to rzede wszystkim bóle w obrębie miednicy, najczęściej występujące podczas menstruacji lub owulacji. Nie jest to jednak regułą, u niektórych chorych pojawiają się one w innych dniach cyklu. Także ból w dolnej części pleców świadczyć może o rozwijającej się endometriozie. Nie należy tez lekceważyć dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęć, zaparć, bólu w jelitach, pojawiających się podczas miesiączki. Inne objawy towarzyszące to uczucie rozbicia, osłabienie, nieregularne krwawienia. Sprawę komplikuje fakt, że wiele kobiet zawsze podczas okresu czuje się źle i cierpi z powodu np. zaparć. Warto jednak w takim przypadku upewnić się u lekarza, że nic nam nie dolega. Objawem choroby jest także niepłodność.

Jako, że przyczyny endometriozy nie są do końca poznane, jej leczenie jest trudne i często zależne od indywidualnej sytuacji pacjentki, jej planów co do posiadania (lub nie) potomstwa, wieku, kondycji, zaawansowania choroby. Lekarz ma do wyboru metodę chirurgiczną (stosowaną najczęściej u młodych kobiet planujących zajść w ciążę) oraz farmakologiczną. Celem tej drugiej jest głównie zmniejszenie bólu oraz terapia hormonalna, obniżająca produkcję estrogenu (jego nadmiar w organizmie sprzyja endometriozie). Zazwyczaj najodpowiedniejsza jest terapia „kombinowana” łącząca poszczególne elementy w zależności od przebiegu choroby u konkretnej pacjentki. Ogromne znaczenie podczas leczenia ma wsparcie bliskich osób – świadomość zagrożenia bezpłodnością jest dla kobiety zawsze dużym stresem. W połączeniu z bólem spowodowanym chorobą może być trudna do zniesienia, a nie zapominajmy, że stan psychiczny pacjentki może mieć wpływ na dalszy rozwój choroby.