Przed wizytą:


Kobiety powinny odwiedzać ginekologa regularnie (najlepiej 2 razy w roku), nawet gdy czują się dobrze i nie ma żadnych niepokojących objawów. Lekarza należy wybierać starannie – powinien to być lekarz dysponujący odpowiednimi kwalifikacjami oraz sprzętem niezbędnym do wykonania podstawowych badań. Ważne jest również aby lekarz był kompetentny, miał właściwe podejście do pacjentów i udzielał informacji i porad w sposób przystępny i taktowny. Najlepiej, gdy wizyta kontrolna ma miejsce w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Termin ten jest korzystny również dla właściwego przeprowadzenia badania piersi.

przed_wizyta

Dla miarodajności badania ginekologicznego ważne jest aby przez 2 - 3 dni poprzedzające wizytę pacjentka nie stosowała leków w globulkach dopochwowych (leki te mogą zmienić wyniki badania). Zaleca się powstrzymanie od współżycia płciowego przez 2 doby przed badaniem. W dniu wizyty pacjentka powinna zadbać o higienę okolic intymnych. Ważne jest powstrzymanie się od stosowania dezodorantów lub pudrów do higieny intymnej – bo czasami zapach wydzieliny może stanowić ważną informację dla lekarza.

Przed samą wizytą powinno się opróżnić pęcherz moczowy.
W przypadku, gdy przewidziane jest badanie USG przez powłoki brzuszne (młode dziewczyny, kobiety które nie współżyły płciowo), godzinę przez wizytą należy wypić około 1 litra płynów.

Proszę pamiętać aby na wizytę zabrać dokument z własnym imieniem, nazwiskiem i adresem. Pacjentka powinna znać swój nr PESEL, bez którego lekarz nie może wystawić recepty oraz nr NIP własny, NIP zakładu pracy oraz nazwę i adres zakładu pracy, bez których lekarz nie może wystawić zwolnienia na druku L4.